Lgbt Nedir ?

LGBT nin açılımı  ‘Lezbiyen’ , ‘Gay’ , ‘Biseksüel’ , ‘Transeksüel’ dir. LGBT kelimesi 1900 lü yıllarda kullanılmaya başlanmıştır LGBT nin asıl amacı eşcinsellerin haklarını savunmak ve korumakdır her haziran ayının sonuna doğru Onur Yürüyüşü Denilen bir yürüyüş ile kendilerini basına duyururlar. ilk başta GLBTT kullanılmaya başlanmıştır fakat lezbiyenlerin toplumda yok sayılması nedeni ile L harfini en başa alarak GLBTT yi LGBT ye döndermişlerdir ve bunun yüzünden Lezbiyenlere pozitif ayrımcılık yapılmıştır.

Lgbt Nedir ?

LGBT bir eşcinsellik hareketidir son 20 yılda LGBT hareketi Türkiyede artmaktadır bu nedenle toplumunda LGBT li bireylere bakışı değişmiştir diğer bir yandan LGBT li bireylere nefret, korku, hoşnutsuzluk ve ayrımcılıktır yapanlar vardır onlarada Homofobik denir. LGBT bir Tercih değil Yönelimdir.

Onur Yürüyüşü Nedir ?

Onur Yürüyüşü her sene haziran aylarının sonuna doğru genelde büyük şehirlerin meydanlarına doğru yapılan bir yürüyüştür. Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde yapılmaktadır. Bu yürüyüşlere sadece LGBT li bireyler değil onları destekleyen kişilerde katılıyor.


Yayımlandı

kategorisi

, , , ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir