Kilonuzu korumak için kaç saat uyumanız gerekir?

Uykunun sağlık için iyi olduğu yeni bir haber değil ama araştırmalar uykunun kilomuz üzerinde de etkisi olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO) sunulan yeni bir çalışmada, uyku ve kilo arasındaki ilişkinin haricinde sağlıklı bir kiloyu korumak için tam olarak ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğu araştırıldı.

Çalışmada, yaklaşık 200 kilolu yetişkinin sekiz hafta boyunca sıkı bir diyet uygulamasına izin verildi. Katılımcılar vücut ağırlıklarının ortalama %12’sini kaybettiler. Araştırmacılar daha sonra, gelecek yıllarda kilo kaybının korunmasını neyin etkilediğini öğrenmek istediler. Katılımcıların uyku alışkanlıkları ve uyku kaliteleri de ölçüldü.

Altı saatten az uyku BMI artışına neden oldu

Sonuçlara dayanarak kiloyu korumak söz konusu olduğunda, yeterli ve kaliteli uykunun çok yardımcı olduğu sonucuna varılabilir. Egzersizin iyi bir uykuya katkıda bulunan bir unsur olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Çalışmaya katılanlar yalnızca daha iyi uyku süresine ve uyku kalitesine sahip olmakla kalmadılar, aynı zamanda gelişmiş uykuyu sürdürmeyi başardılar. Bunu egzersiz yapmayanlar ise başaramadı. Ayrıca gecede altı saatten az uyuyan ve uyku kalitesinin kötü olduğunu bildiren katılımcıların yıl içinde VKİ’lerinde artış olduğu gözlemlendi.

-Çalışmanın arkasındaki araştırmacılardan biri olan Adrian Bough, kilo verdikten sonra yeterince uyumayan ya da yetersiz uyuyan yetişkinlerin, kilolarını korumada yeterince uyuyanlara göre daha az başarılı olmaları heyecan vericiydi, diyor.

Çalışmaya göre, çalışma bize en az altı saatlik uykumuza öncelik vermemiz için başka bir neden veriyor. Ayrıca, uyumakta zorluk çekiyorsanız, araştırmalar yine egzersizin uykunuzu iyileştirebileceğini ve bunun da kilonuzu korumanıza yardımcı olduğunu gösteriyor.


Yayımlandı

kategorisi

, , , , , , , , , ,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir