SON DAKİKA

FinansalBilgiler.Net

Resmin büyük halini görmek için tıklayın

17 Ekim 2022 - 23:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

ismini duyan inanmıyor

İsmini duyanlar kulaklarına inanamıyor, kimliğine bakmak istiyorlar. 30 yıl önce Kahramanmaraş’ta yaşanan vakaı duyunca çoğumuz hayrete düşüyor. Nüfus Müdürlüğündeki memura direnme oğluna öyle bir isim koydu ki, duyan şaşıp kalıyor.
Çoğu zaman ilginç adlar duymuşsunuzdur. Hatta duyunca da öyküsünü merak etmişsinizdir. Bu duyduğunuz isim de hem çok ilginç bununla beraber hikayesi çok farklı olarak karşımıza çıkıyor.
Bu şekilde isim görülmedi
Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaşamını sürdüren Muammer Öksüz, 30 yıl önce kucağına aldığı 3’üncü çocuğuna Hacı Mustafa adını vermek istemişti. Sadece Öksüz’ün kayıt yapmış oldurmak için gittiği Andırın İlçe Nüfus Müdürlüğündeki işgören, “Hacı adı bir unvan. Kanunen bu isim olmaz” dedi ve kaydını yapmadı.
Tüm çabalara karşın memur geri sözünden geri dönmeyince Öksüz, nüfus memuru ile inatlaşarak “Bu isimler de unvan. Buna da itiraz et de göreyim” dedi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 7’nci Padişahının adını oğluna verilmesini istedi. Nüfus memuru bu isme itiraz edemez ve çocuğun adını babasının söylemiş olduği şekilde kaydetti.
Bugüne dek kendi ismi dışında Fatih Sultan Mehmet Han adını duymadığını da belirten Öksüz, “Fatih Sultan Mehmet şeklinde çok fazla bir isim duydum ancak Fatih Sultan Mehmet Han şeklinde duymadım, görmedim açıkçası.
Hukuk fakültesinden mezun olmasının arkasından döndüğü memleketinde 3.5 senedir avukatlık mesleğini yürüten Fatih Sultan Mehmet Han Öksüz, hemen hemen okuma-yazma bilmezken isim sahibinin doğum tarihini, İstanbul’u hangi tarihte ve kaç yaşlarında fethettiğini, hangi yılda öldüğünü ezbere bildiğini ifade etti.
Öksüz, 25 harften oluşan isim ve soy isminin biroldukça ferdin dikkatini çektiğini, isminin konulmasının da çok ilginç bulunduğunu söylemiş oldu ve sözlerine şu şekilde devam etti:
“hayata slm dediğum dönemde babam aslına bakarsanız ismimi Hacı Mustafa geçirmek istiyor. Sadece o devrin nüfus memuru Hacı’nın bir isim olmadığını, unvan bulunduğunu, kanunen bu ismin konulamayacağını iddia ederek adı kimliğe yazmaktan imtina ediyor. Bunun üzerine babamla aralarında bir münakaşa yaşanıyor ve en sonunda babam ‘Madem hacı unvan, sen bu adı yazmıyorsun hal böyle olunca bu adı de yazma da göreyim’ şeklinde bir yaklaşım da bulunarak ismimi Fatih Sultan Mehmet Han koyuyor. Malumunuz olduğu üzere Fatih esasen bir unvandır, Sultan hakeza bir unvandır. Han da öyle unvandır. Böyle bir inatlaşmanın neticesinde ismimi Fatih Sultan Mehmet Han olarak koyuyor. Bu adı taşımaktan da 30 senedir mutluyum, gururluyum. İyi ki böyle bir isimim var, iyi ki öyle bir münakaşa yaşanmış” dedi.
Adını ilk kez öğrenenlerden çok güzel tepkiler almış olduğunı belirten Öksüz, bununla birlikte uzunluğu sebebiyle gmeşhurk hayatta kuvvetlik yaşayıp yaşamadığını soranların da olduğunu, her nimetin bir külfeti bulunduğunu sadece isminin güzelliği karşısında uzunluğunun kendisini rahatsız etmediğini beyan etti.
Adının uzun olması yüzünden gmeşhurk hayatta küçücük zorluklarla karşılaştığını da ifade eden Öksüz, sözlerine şöyle devam etti :”İlk söylemiş olduğimde anlamıyorlar ya da Fatih Sultan Mehmet Han şeklinde sıralanması gereken bir adı Fatih Mehmet Han, Sultan Fatih Mehmet Han benzer biçimde sıralamayı karıştıranlar oluyor. Bunun haricinde da çok bir mesele yaşamadım açıkçası bugüne kadar. İnsanların aklında kalıyor, güzel bir isim.
Mesleğimiz itibariyle de doğal olarak akılda kalıcı olmak da bir avantaj sağlıyor açıkçası. İsmimin gerçek olup olmadığını merak ediyorlar, ‘Kimlikte hepsi yazıyor mu? Kimliğe sığdı mı? Diye soruyorlar. Kimi süre kimliğimi çıkarıp göstermek durumunda kalmış olduğum oluyor insanlara inandırabilmek adına.
Duruşmalarda kimi hakimler şaşırıyorlar, ismimin çok güzel olduğu yönünde iltifatlarda bulunanlar oluyor. Diğer yurttaşların gösterdiği tepkilerden çok da farklı olmuyor açıkçası. Onlar da ‘Çok uzun değil mi, zorlanmıyor musunuz avukat bey?’ şeklinde tepkiler veriyorlar.”
kaynak:haber365

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA